Правителството сложи срок за завършване на „Струма“ през Кресна
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=news/2025/02/13/thumb_1280x720_img-20220214-144912_225286.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
АПИ ще пусне търг този месец за идеен проект за платното от София към Кулата извън дефилето
Последното липсващо парче от пъзела „магистрала Струма“, което минава в района на Кресненското дефиле, може да бъде завършено през 2031 г. Дългият път, който трябва да бъде извървян, ще започне още този месец, когато Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) планира да обяви обществена поръчка за изработване на идеен проект за осигуряване на трасето. То трябва да мине извън пролома в посока към София.
През юни пък се очаква да бъде сключен договор с избран изпълнител.
Това са срокове, залегнали в специална Пътна карта, приета на заседание на Министерския съвет. Тя е изискване на Бернската конвенция, която в края на миналата година излезе с решение, че платното в посока Кулата трябва да преминава задължително извън дефилето, но в непосредствена близост до платното в посока София.
Припомняме, че миналата година АПИ стартира поръчка за алтернативи на направлението София – Кулата. Впоследствие обаче търгът бе прекратен именно заради решението на Бернската конвенция.
По онова време въпросната Пътна карта с индикативните срокове за завършване на участъка все още не беше разработена и приета. Въпреки това бе ясно, че ще има нов търг за проектирането на трасето.
Кога ще е готов участъкът?
Според заложените срокове, участъкът се очаква да бъде изграден до юни 2031 г. Преди това обаче трябва да бъдат извървени редица други стъпки.
Месец юни тази година е индикативният срок за сключване на договор с изпълнител за идейния проект, а най-малко половин година ще е необходима за изпълнение.
След процедура по екологичното законодателство до декември 2027 г. трябва да бъде изготвен инвестиционен проект във фаза: технически проект и ПУП-ПП, а индикативният срок за приключване на строителството е юни 2031 г., се посочва в решението на кабинета.
В картата са заложени временни смекчаващи мерки и такива за безопасност, както и действия след реализацията на проекта.,пише економик.бг Сред последните са рехабилитация на съществуващия път Е79 с прилагане на смекчаващи мерки, което трябва да се случи след изпълнение на платното от Кулата до София и извеждане на трафика двупосочно по него. Набелязано е още в заданието, доклада и решението за ОВОС/ОС да се отчете и мотивира, че
пътят през Кресненското дефиле (Е79) ще се разглежда само като допълващ или локален път и няма да изпълнява функциите на западно платно на магистралата, както е било предвидено в Източния вариант Г10. 50. “
Припомняме, че това бе едно от главните съображения на еколозите и природозащитниците.
Кой ще следи изпълнението на Пътната карта?
Постоянно действаща експертна група ще следи за изпълнението на заложените срокове. В нея ще участват официални институции (МРРБ, АПИ, МОСВ, МТС, ДАБДП), но и представители на Коалиция „Да спасим Кресненското дефиле“ в качеството им на заинтересовани лица.
Групата ще бъде сформирана от заместник министър-председателя и министъра на транспорта Гроздан Караджов.
По препоръка на Бернската конвенция картата е разработена съвместно между българските власти и Коалицията, като със сътрудничеството на Секретариата на конвенцията е постигнато съгласие между двете страни за необходимостта от напредък в доизграждането на автомагистралата.
Доизграждането на магистралата е пряко свързано с националната ни сигурност, тъй като осигурява транспортна свързаност със съседните ни страни Румъния и Гърция, които членуват в Европейския съюз и НАТО. “
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.